Mýtům se nevyhneme ani v péči o zrak. Spoustu z nich jste mohli slyšet od známých, nebo si je přečíst na internetu. Ve výsledku vám se zrakem nepomohou, někdy mohou až odstrašit od správného řešení problému se zrakem. Pojďme se podívat na kloub těm nejběžnějším mýtům v péči o zrak, se kterými se můžete setkat.
Určitě jste někdy zabrouzdali na článek, nebo vám kolegyně v práci poradila, ať své oči cvičíte, neboť se díky speciálním cvikům vyhnete očnímu onemocnění. Pravdou však je, že cvičení očí vám nepomůže předejít nošení dioptrických brýlí. Ano, cviky na oči existují, ale většinou vám pomohou ulevit od očního napětí, nebo vám pomohou zlepšit koordinaci očí. Oční jógu tedy doporučujeme provádět, ale nikde vám nezaručí, že vás zbaví zrakové vady. Žádný z cviků nedokáže změnit tvar oka nebo odstranit refrakční vadu.
Se stářím jde ruku v ruce i zhoršení zraku, tak proč bych měla docházet na kontroly a nosit brýle? Stejně to bude jenom horší. Tento mýtus má hluboké kořeny ve společnosti, ale pravda je někde úplně jinde. Pokud budete docházet na pravidelné kontroly k vašemu očnímu lékaři, můžete včasně odhalit oční onemocnění u kterých se zvyšuje riziko spolu se stářím. Mezi tyto onemocnění patří např. šedý zákal, zelený zákal nebo ztráta centrálního vidění (makulární degenerace). Včasná diagnostika onemocnění může tedy vést k včasné léčbě a zvýšení kvality života.
To, že se v mrkvi nachází hojné množství vitaminu A, všichni víme. Už odmalička nám bylo do hlav vtloukáno, že máme jíst mrkev, abychom dobře viděli. Vitamin A se však nenachází jen v mrkvi, ale i v ostatních potravinách. Proto pokud máte vyváženou a pestrou stravu, nemusíte do sebe cpát kilogramy mrkve jen kvůli vitaminu – jeho minimální množství denně určitě splňujete.
Tento mýtus funguje stejně jako mýtus spojený se stářím. Spoustu rodičů se domnívá, že když jejich dítě začne nosit brýle už ve školce, tak bude mít zrak jen horší a horší. Proto se často uchýlí k tomu, že dítě začne nosit brýle až v době, kdy je „velké“. Pokud dítě trpí refrakční vadou, mělo by nosit brýle. Ty mu totiž pomohou rozvíjet zrakovou ostrost a předejít problémům v budoucnosti. Čím dříve zrakovou vadu zachytíte a začnete ji léčit, tím lépe. Nehledě na to, že spoustu dětí potom začne mít problémy ve škole nebo při pohybu venku.
Poslední mýtus, který si v článku popíšeme, se týká bolesti hlavy a nošení nových brýlí. Adaptačním obdobím si projdeme všichni, když přecházíme na nové dioptrie. V tomto období si vaše oči zvykají, a proto je normální, že cítíte mírnou bolest hlavy nebo očí, zvýšenou únavu, rozmazané nebo zkreslené vidění atd. Všechny tyto příznaky by měly odeznít do týdne. Rozhodně nedoporučujeme střídání nových a starých brýlí, kdy si naopak můžete uškodit, ačkoliv si myslíte, že svým očím pomáháte.
Z Fovei se v těchto dnech stává mimo jiné i sběrné místo na POMOC UKRAJINĚ!
Do čtvrtku 3.3. 16:00 můžete na kteroukoliv z našich poboček přinést pomoc v podobě
věcí, které lidem ve válečné zóně významně pomohou.
Jsme v kontaktu s lidmi z místa konfliktu a jsme informováni o nedostatku těchto komodit:
Děkujeme za projevenou empatii a pozitivní smýšlení v této nelehké době!
💙💛
Následující produkty vám byly odebrány z košíku z důvodu aktuální nedostupnosti:
Zavřít