+420 602 727 373 | Po - Pá: 9:00 - 19:00

O nás

O NÁS - HISTORIE OČNÍHO STUDIA FOVEA

Celý příběh začal v polovině osmdesátých let ve městě Petrozavodsk v severozápadní oblasti Ruska, v regionu Karelia nedaleko finských hranic, kde se do rodiny internisty a neuroložky narodil Alex. Ten byl však s Českem spjat od začátku svého života, neboť jeho teta během svých studiích se v Maďarsku seznámila s Čechoslovákem, kterého si následně vzala a přestěhovala se do Havířova, kde později získala i občanství. Alex dodnes rád vzpomíná na návštěvy své tety jako malý.

Avšak v roce 1998, koncem vlády prezidenta Jelcina, Ruskem zmítala hluboká ekonomická krize, která měla za následek propad rublu, znehodnocení životních úspor obyvatel a obrovskou inflaci. V reakci na toto dění prodali Alexovi rodiče co měli a využili tehdy ještě platného zákona o slučování rodin, díky kterému neměli problém získat v Havířově na Šumbarku trvalý pobyt.

Alex byl takto doslova hozen do vody, neboť bez znalosti jediného českého slova se k nám 10. srpna 1998 přestěhoval a už 1. září téhož roku nastoupil na ZŠ 1. máje. O dva roky později potom nastoupil na “dolní” gymnázium Komenského, kde také v roce 2004 odmaturoval. S již plnohodnotnou znalostí češtiny následně nastoupil na Masarykovu univerzitu v Brně, kde vystudoval na lékařské fakultě obor optometrii. Jelikož oba rodiče byli lékaři, pokračování v jejich stopách bylo i pro Alexe nasnadě. A tak patnáct minut před termínem na schodech před poštou stihl poslat přihlášku, prošel přijímacími zkouškami a v roce 2009 úspěšně odpromoval.

Během svých studií Alex sbíral zkušenosti a praxi v soukromých optikách v Brně a stejně tak s kolegou Michalem Chrobočkem začali aktivně řešit, jakou cestou se jejich životy vydají po studiích, a tak začali dávat dohromady business plán. Než dostudovali, plán a cesta dál byla jasně daná, záměr byl vytvořit optiku s jinak nevídaným proklientským a rodinným přístupem ke každému jednotlivému zákazníkovi. Nicméně čerstvým absolventům nikdo nechtěl poskytnout podnikatelský úvěr, a tak si Alex s Michalem museli v roce 2010, v období doznívající hospodářské krize, zažádat o velmi nevýhodnou bezúčelovou půjčku. Tu jim banka schválila, a tak s takto půjčenými dvěma miliony vyrazili hledat místo, kde by mohli s podnikáním začít.

Jako první varianta se nabízelo Brno, kde ale záhy zjistili, že v takto konkurenčním prostředí to nebude v žádném případě jakkoliv lehký boj, přesto ale po návštěvě optiky v Brně na Hlavním nádraží, kde to vypadalo tragicky, všudypřítomný nepořádek nepořádek, smrad z cigaret, neboť se kouřilo ještě i uvnitř optik a přesto tam bylo plno lidí, si Alex s Michalem řekli, že přece hůře to už dělat nejde a přesto to funguje.

26. července 2010, na narozeniny Alexovy maminky, se oficiálně založila firma Oční studio Fovea, s.r.o. Volání domoviny zvítězilo nad Brnem, a první pobočka se otevřela v budově OC Elán v Havířově. Přidělené místo bylo ze začátku dosti nešťastné, protože každý potenciální zákazník musel projít nejdříve přes prodejnu nábytku. Takto se vydrželo do roku 2013 až do chvíle, kdy si na prodejnu zákazníci zvykli, začali se pravidelně vracet a najednou přišlo oznámení od vedení OC, že v místě jejich prodejny bude nový vstup a do měsíce se musí vystěhovat. Nový prostor byl místnost 2 x 4 metry a dílna zůstala na původním místě, ale postupem času se prostor rozšířil a vzhledem k novému vchodu hned u parkoviště se nakonec stal velmi lukrativním a vedl k nárůstu zákazníků.

V průběhu roku 2014 renomé Fovei rostlo, čím dál více zákazníků o ní vědělo, přibývaly lepší a lepší značky a mohlo se upustit od komisního prodeje. V tuto chvíli si také Alex s Dášou uvědomili, že už na chod prodejny sami nestačí, a tak v této době jsme přijali první zaměstnankyni.

Takto jsme fungovali zhruba do přelomu let 2015/2016, kdy došlo k radikální změně a ve velkém se začali přibírat další lidé a rostoucí zájem klientů vedl k nutnosti otevření nové pobočky. Velmi krátce jsme sídlili v malé pobočce nad mateřskou školkou, a záhy na to vzniklo Oční centrum Optomed v Havířově na Podlesí.

Záměr byl vytvořit velký brýlový showroom, kde by zároveň i sídlili lékaři, optometristé a byly tam i dílny. Ideálně se nabízelo staré zdravotnické středisko, které jsme koupili, zrekonstruovali a tak vznikl ono Oční centrum Optomed.

Posuňme se do léta roku 2019, kdy jsme otevřela již třetí pobočku, tentokráte symbolicky právě na Šumbarku v objektu Tenas. Alex totiž bydlel v těsné blízkosti a vždy, když se vracel z Brna k rodičům domů, tak Tenas a jednu optiku tam pozoroval a říkal si “jednoho dne tady budu mít taky svou optiku.” A možná tomu tak chtěl osud, ale najednou v tomto období se naskytla příležitost tuto konkrétní optiku koupit. Bylo jasné, že není na co čekat, optiku jsme koupili, zrekonstruovali a tím se Alexův malý sen ze studentských let naplnil.

Tím však náš plán dobývání Havířova nekončí! Jen o pár měsíců později, na podzim roku 2019, jsme koupili další konkurenční optiku v prostorech, kde optiky sídlily už od 90. let a lidé o nich měli již hluboce zakořeněné podvědomí. Po krátké rekonstrukci jsme pak s radostí otevřeli celkově čtvrtou pobočku, a to Fovea Blue.

V tuto chvíli máme 20 zaměstnanců, fungujeme na všech čtyřech pobočkách a na letošek máme zase další velké plány. Buďte s námi dále a vězte, že nic vám neuteče!

Obnovení hesla